Amikor a kisgyermekek tipegni kezdenek, tanulnak járni, gyakran elesnek és beütik a fejüket. Ilyenkor sérülhetnek a tejfogak. Az esetek 90 %-ban a metszőfogak esnek áldozatul, ezek közül is a nagymetszők kétszer gyakrabban, mint a kismetszők. A legveszélyesebb kor a 2-3 életév, ekkor történik a balesetek 70 %-a. Gyakrabban sérülnek az előreálló tejmetszők az ujjszopós, cumizó, szájlégző kisgyermekeknél. Ajánlott ezért e rossz szokásról való mihamarabbi leszoktatatás!
A tejfogak többféle módon sérülhetnek. Erő hatására a fog mozgathatóvá válhat, részlegesen, vagy teljesen kimozdulhat a csontból, esetleg kieshet. A fog koronájából letörhet egy darabka, vagy az ütés hatására a tejfog elhalhat. A korona ilyenkor szürkésbarnán elszíneződik, az ínyen sipolynyílás jelenhet meg. Eltörhet a tejfog gyökere is, de ez viszonylag ritka. Gyakrabban fordul elő, hogy tengelyirányú erő hatására a fog felnyomódik a csontba.
A kiesett tejfogat van lehetőségünk visszahelyezni a csontba, de csak abban az esetben, ha a tejfog a balesetben nem szennyeződött és megfelelően volt tárolva. Ha megtaláltuk a tejfogat, tiszta vízzel öblítsük le, de ne mossuk a felszínét és ne fertőtlenítsük. Vízben vagy tejben egy kis üvegben tároljuk. Nagyon fontos, hogy ne száradjon ki, mert a visszaültetés után így nagyobb eséllyel tartható meg. A visszahelyezés sikerességének az esélye akkor a legnagyobb, ha balesetet követően legalább 1 órán belül eljutunk a fogorvoshoz! A visszahelyezett fogat rögzíteni kell min. 7 napig, és 6 hétig pépes ételeket ajánlott fogyasztani. A részlegesen kimozdult fogakat is vissza kell helyezni, és sínezni kell. A sínezés történhet dróttal, műanyag sínnel, vagy fogszabályozó zárak segítségével.
Abban az esetben, ha a kiesett tejfog visszaültetésére nem volt lehetőség, fogpótlást kell készítenünk, amelynek célja a helyfenntartás. Ha a tejfog benyomódott a csontba, mérlegelhetjük a sebészi visszahelyezést, de előfordulhat, hogy néhány hét múlva a fog magától “újra kinő”.
Ha sipolynyílást (fisztula) látunk, a sérülés miatt elhalt a tejfog, ezért gyökérkezelni kell (ld.: tejfog gyökérkezelése).
Ha letört a fog egy darabja, a törés méretétől függően a felszínt elpolírozzuk, vagy tömőanyaggal pótoljuk (tejfog tömés).
Röntgenfelvétel készítése közvetlenül a baleset után nem mindig végezhető el, de a későbbiekben az ellenőrzések alkalmával ajánlott.
A tejfogat ért mechanikai erő hatására sérülhet a maradófog csíra. Gyulladás alakulhat ki a sérült fog gyökere körül, ennek következményeként alaki rendellenesség, zománcfejlődési-, vagy fogváltási zavar alakulhat ki (ld.: fogszabályozás).
Forduljon hozzánk bizalommal!
Kérdés vagy bejelentkezés esetén kérjük töltse ki az alábbi űrlapot és felvesszük Önnel a kapcsolatot.
A weboldalon látható anyagok a rendelő szellemi tulajdonát képezik, ezeknek a felhasználása engedélyköteles.